Що потрібно робити коли найнебезпечнішим місцем стає власний дім
Буває важко зорієнтуватись, як діяти та що робити. У такому випадку важливим є планування власної безпеки та розуміння, що ви можете зробити, аби вберегти себе та близьких у разі зіткнення з домашнім насильством.
План безпеки – це прості кроки, які допоможуть захистити себе та рідних у критичній ситуації. Ви можете створити його разом з фахівцем, друзями або й самостійно.
Ваші заходи безпеки можуть бути такими:
1. Знайдіть безпечне місце у приміщенні та визначте, як можна швидко вийти з будинку.
2. Знайдіть адресу одного чи декількох місць, де можна залишитися на ніч у разі необхідності – це може бути домівка друзів чи один із притулків для постраждалих. Продумайте маршрут, як швидко потрапити туди у будь-який час. Запам’ятайте їхні контакти.
3. Спілкуйтеся з друзями та родичами, яким довіряєте, та розкажіть їм про свою ситуацію.
4. Тримайте постійний контакт із довіреною особою, щоб вона/він знали, де ви знаходитесь і чи все у вас гаразд.
5. Сховайте в таємному місці оригінали або копії важливих документів, певну суму грошей, телефон із сім-картою, записані номери важливих телефонів та адреси, одяг та ліки для себе та дітей.
6. Тримайте зібрану «тривожну» сумку з речами першої потреби. Туди можуть входити ліки, засоби гігієни, одяг, взуття, готівка, цінні речі, ювелірні прикраси чи дитячі речі.
7. Не залишайте інформацію, яка допоможе кривднику знайти вас (конверти, записники, електронне листування тощо).
8. Попередьте сусідів або близьких про можливу небезпеку та попросіть їх якнайшвидше звернутися до поліції у разі необхідності. Домовтесь із ними про сигнал чи кодове слово, яке підкаже, що ви потребуєте допомоги.
9. Дізнайтеся, чи є в місті або області заклад для безпечного перебування жінок або мобільна бригада соціально-психологічної допомоги, та зверніться туди за додатковою консультацією щодо можливих дій.
10. Зателефонуйте на цілодобову Національну гарячу лінію з протидії домашньому насильству – 116 123 (анонімно, безкоштовно та конфіденційно) та дізнайтеся, де і які послуги можна отримати.
11. Якщо є діти – проінструктуйте їх, як та коли їм потрібно вийти з дому в моменти гострого конфлікту та куди й до кого вони можуть піти (вигадайте секретне або кодове слово). Навчіть дітей не втручатися у конфлікт, не намагатися вас захистити та триматися якнайдалі від кривдника.
! Якщо ситуація критична:
Знайдіть безпечне місце та зателефонуйте до поліції за номером 102.
За можливості, переконайтесь, що поліція зафіксувала факт домашнього насильства. Це допоможе надалі отримати усю необхідну допомогу.
У підготовці використані матеріали інформаційної кампанії «Розірви коло». Більше корисного на сайті кампанії: https://rozirvykolo.org/posts